Türkiye'nin ilk iklim davasında karar

Türkiye'nin ilk iklim davasında karar

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde bulunan ve neredeyse tamamı kuruyan Marmara Gölü’ne ilişkin açılan, Türkiye’nin ilk iklim davası sonuçlandı. Su Ürünleri Kooperatifi’nin, kendilerine çıkarılan kira, vergi ve SGK primi gibi borçları ödememek için davada mahkeme, kooperatifi haklı buldu, ödeme emrinin iptaline karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, daha önce benzeri görülmeyen bir davaya geçtiğimiz yıl tanık oldu. Manisa'da kuraklığa teslim olan Marmara Gölü'ndeki balıkçı kooperatifine çıkarılan vergi ve çeşitli borçlarla ilgili ödeme emrine itiraz edilmişti. İdare mahkemesinde açılan ve Türkiye’nin iklim davası olarak adlandırılan o davada karar çıktı.

Manisa’da Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinin sınırında yer alan, ‘ulusal öneme sahip sulak alan’ tescilli, ‘Kuş Cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü’nün tamamına yakını yıllar içinde kurudu. Zemininde derin yarıkların oluştuğu göl, bu kez çiftçiler tarafından işgal edildi ve tarım alanı olarak kullanılmaya başlandı. Paylaşım konusunda anlaşamayan çiftçiler arasında arazi kavgaları çıktı, o kavgalarda 1 kişi öldü.Ayrıca gölde faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatifi’ne gölün kurumasına rağmen çeşitli kalemlerde toplam 322 bin 800 TL borç çıkarılmıştı. Mahkemeye taşınan olayda dava sonuçlandı. Mahkeme heyeti açılan davada kooperatifi haklı buldu. Çıkarılan borçların ödenmesini iptal etti.

İklim kriziyle mücadele! İnek gazına karşı 12 milyon dolar

İklim kriziyle mücadele! İnek gazına karşı 12 milyon dolar