hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin milli tankı Altay

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  18 Mart Çanakkale zaferinin yıl dönümüne Türkiye’nin milli havacılık projeleri damga vurmuştu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ise Türkiye’nin milli tankı Altay sahne alacak. İlk milli tank, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne test edilmesi için teslim edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli tank Altay, 23 Nisan’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Test süreci tamamlandıktan sonra seri üretim başlayacak. Hedef, ilk Altay tankının 2025’te muharebe ortamında göreve başlaması.

  Türkiyenin milli tankı Altay

  BMC Savunma, Sakarya Arifiye’de tank paleti fabrikasında düzenlediği basın toplantısı ile Altay tankı hakkındaki yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Tamamen Türk çalışanların görev aldığı kritik tesiste pek çok önemli proje geliştiriliyor.

  Onlardan biri de 23 Nisan’da testlerin gerçekleştirilmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek milli tank projesi Altay, 23 Nisan’da TSK’da test süreci başlayacak Altay tankının test sürecinin 2024 yılında bitmesi, 2025 yılında Güney Kore’den alınan motorlarla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göreve başlaması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiyenin milli tankı Altay

  2026 yılında ise milli tank projesi Altay’ın motor konusunda dışa bağımlılığı sona erecek. Yerli motor ile üretilen milli tank muharebe ortamına giriş yapacak. Bu kapsamda Altay tankının seri üretimi için Ankara’da fabrika kurulacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow