hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uluslararası oto kaçakçılık çetesi çökertildi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Uluslararası otomobil kaçakçılarına yönelik 10 ilde "Fren Operasyonu" düzenlendi. Avrupa ülkelerinden geçici itlahat kapsamında getirdikleri araçları Türkiye'de satarak 240 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi. Dev operasyonun ayrıntılarını CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanlığı, 'oto kaçakçılığı' suçuna yönelik 10 ilde düzenlenen uluslararası 'Fren' operasyonunda, 12 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde, 'oto kaçakçılığı' suçuna yönelik soruşturma yürütüldü. Geçici ithalat (turistik kolaylıklar) kapsamında yurda getirilen taşıtları 3'üncü kişilerin kullanımına bırakıp; parçalayarak satan veya usulsüz tescil yaparak vergi kayıplarına neden olan suç grubunun faaliyetleri tespit edildi.

  Suç grubunun, 2018-2022 arasında tahmini değeri 240 milyon TL olan 115 taşıtı, Türkiye'ye getirdiği belirlendi. Operasyon kapsamında yapılan araştırmalarda; yabancı uyruklu kişilerin de kurye olarak kullanıldığı saptandı.

  Yaklaşık 1,5 yıl sürdürülen çalışmalar neticesinde bugün Konya merkezli 10 ilde (Konya, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, Antalya) 29 Türk ve 7 yabancı uyruklu şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı. 
   
  Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 12 kişi yakalanırken, 15 çekici, 5 otomobil, 15 dorse ve çok sayıda ruhsat, change işleminde kullanılan numaratör ve şase levhası ele geçirildi. Firari şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımızın 1,5 yıldır sürdürdüğü titiz çalışmalar ve Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10 ilde yürüttüğü soruşturmalar kapsamında 12 şahıs ve çok sayıda araç yakalandı. Operasyon devam ediyor. Kahraman polislerimiz, Rabbim yardımcınız olsun, ayağınıza taş değdirmesin" dedi. 
   
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow