hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzayda bitki yetiştirmek için proje

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türk bilim insanları uzayda bitki yetiştirecek. Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi sırasında gerçekleştirilecek projede, uzay ortamında bitkilere genetik müdahale yapılacak ve bu müdahalenin verimi gözlemlenecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyet’in 100'üncü yılında gerçekleştirilecek uzay yolculuğunda, uzay yolcusu, üniversite ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 farklı deney gerçekleştirecek.

  Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından belirlenen deneylerden biri de "mikro yer çekimi altında bitkilerde gen düzenleme verimliliğinin araştırılması" başlıklı çalışma olacak.

  Proje ile moleküler biyolojinin modern gen düzenleme tekniklerinden biri olan tekniğin mikro yer çekimi ortamında bitkiler üzerindeki etkinliğinin araştırılması, gen aktarımı ve genetik müdahalenin uzayda yapılıp yapılamayacağının test edilmesi amaçlanıyor.

  Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Doktora Öğrencisi Tuğçe Celayir projenin yürütücülüğünü üstleniyor.

  Projenin detaylarını anlatan Celayir, proje kapsamında uzay koşullarında bitkilerin üzerinde genetik müdahaleyi ve bu müdahalenin verimini araştırdıklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Laboratuvar çalışmalarına bu yılın mart ayında başlanan projenin bir sonraki safhasında, ilk Türk uzay yolcusu ile yer çekimsiz ortamdaki deneyler hayata geçirilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow