Vekil seçilmeyenlerin dokunulmazlığı düşecek

Vekil seçilmeyenlerin dokunulmazlığı düşecek

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 28. dönemin ilk icraatlarından biri Meclis'teki fezlekeler olacak. Haklarında dokunulmazlık fezlekesi bulunan ve bu dönemde milletvekili seçilemeyenlerin dokunulmazlığı düşecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KILIÇDAROĞLU HAKKINDA 28 FEZLEKE BULUNUYOR

Meclis'te yemin töreniyle birlikte dokunulmazlıkların kaldırılması için de düğmeye basılacak. Haklarında fezleke bulunan ve bu dönemde milletvekili seçilemeyenlerin dokunulmazlığı düşecek. Bu isimlerin başında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Kılıçdaroğlu hakkında 28 fezleke bulunuyor. Kılıçdaroğlu'nun 28 fezlekesinin 13'ü Cumhurbaşkanı'na hakaret, diğerleri iftira, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs, kamu görevlilerine hakaret iddialarını içeriyor.

YILDIZ: KILIÇDAROĞLU HAKKINDA FEZLEKELER BEKLİYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, dokunulmazlık açıklaması yaptı. Yıldız, 2 Haziran'da yapılacak milletvekili yemin töreni ile Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu isimlerin milletvekili olmadıkları için dokunulmazlıklarının kalkacağına vurgu yaptı.. Feti Yıldız, "Hakkında düzenlenmiş fezlekeler anayasa ve adalet komisyonu raflarında bekliyor. Başsavcılıklar 28 adet fezlekeyi iddianameye dönüştürerek kamu davası açabilir. Daha önce açılmış ancak dokunulmazlık nedeniyle durdurulan davalar kaldığı yerden devam eder" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MECLİS'TE BİN 800 FEZLEKENİN 400'Ü HDP'Lİ VEKİLLERİN

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu'nda bin 800'den fazla fezleke bulunuyor. Bu fezleklerin 400'ü HDP'li milletvekillerine ait. CHP'liler hakkında da yaklaşık 300 dosya bulunuyor.

Meclis'in açılmasıyla birlikte fezlekeler için de yeni bir süreç başlatılacak. Öncelikle karma komisyonda milletvekili seçilmeyenlerin dosyaları ayrılacak ve savcılıklara iade edecek. Savcılık, o fezlekelerde "suç unsuru" görürse iddianameye dönüştürerek mahkemeye gönderebilecek.
Mahkemelerde süren davalar ise kaldığı yerden devam edecek.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber