Vekiller cuma, Erdoğan cumartesi yemin edecek

Vekiller cuma, Erdoğan cumartesi yemin edecek

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili kesin seçim sonuçlarını Resmi Gazete'ye göndermesi bundan sonraki sürecin belirlenmesi için de önemliydi. Peki, milletvekilleri ne zaman yemin edecek? Cumhurbaşkanı yemini ve kabinenin açıklanmasına ilişkin süreç nasıl ilerleyecek? Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, o sürece ilişkin detayları paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MECLİS YEMİN TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Meclis'te vekiller ne zaman yemin edecek? Yeni kabine ne zaman belirlenecek? Tüm bunların cevabı için önümüzdeki 4 gün kritik. Buna göre Yüksek Seçim Kurulu'nun cumhurbaşkanlığı ikinci tur kesin sonucunu da 1 Haziran Perşembe açıklaması bekleniyor. 2 Haziran Cuma günü en yaşlı üye olan Devlet Bahçeli başkanlığında toplanacak ve vekiller yemin etmeye başlayacak. 3 Haziran Cuma görü ise Cumhurbaşkanı'nın yemin etmesi bekleniyor.

YENİ KABİNE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yeminin ardından gözler Beştepe'ye çevrilecek. Külliye'de bir tören gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yeni kabineyi de Erdoğan'ın aynı gün açıklaması üzerinde duruluyor.

YENİ KABİNE ÜYELERİ İÇİN YEMİN TÖRENİ PAZAR GÜNÜ

Peki, yeni kabinenin açıklanması ile süreç nasıl işleyecek? Kabinenin atanmasıyla birlikte milletvekili seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların görevi sona erecek. Onlar arasından yeniden atanan olursa o zamanda onların milletvekilliği sona erecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Atanan kabine üyelerinin de Meclis'teki yeminin ise 4 Haziran Pazar günü olması bekleniyor. Bu durumda yine aynı gün milletvekili seçilmiş, devir-teslime kadar and içmemiş bakanların da Meclis'te vekil olarak yemini de 4 Haziran Pazar günü olacak.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber