Yakalama kararlarını sızdırdılar

Yakalama kararlarını sızdırdılar

FETÖ elebaşı Fethulah Gülen'in avukatı Adnan Şeker'in de aralarında bulunduğu 6 sanığa verilen mahkumiyet kararının gerekçesi açıklandı. Gerekçede yer verilen yazışma ve tape kayıtlarına göre, sanık Adnan Şeker'in sızdırdığı UYAP kayıtlarıyla hakkında yakalama kararı olduğunu öğrenen FETÖ'cüler yurt dışına firar etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FETÖ üyelerinin yanı sıra PKK ve DHKP-C'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvet karşılığı sızdırmaktan 6 sanığa verilen mahkumiyet kararının gerekçesi açıklandı. Gerekçede yer verilen yazışma ve tape kayıtlarına göre, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in avukatı Adnan Şeker'in sızdırdığı UYAP kayıtlarıyla hakkında yakalama kararı olduğunu öğrenen FETÖ'cüler yurt dışına firar ettikleri ortaya çıktı.

Ankara 24´ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklar Adnan şeker ve iki kardeşinin de aralarında bulunduğu 5 sanık, 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'zincirleme şekilde rüşvet vermek', 'gizliliği ihlal' ve 'suçluyu kayırma' suçlarından 29 yıl ile 35 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmışlardı. Rüşvet karşılığında yakalama kararlarını sızdıran eski zabıt katibi Nazif Gürkan Şen ise aynı suçlardan 32 yıl 1 ay hapis cezası aldı. Kararın gerekçesinde, Şeker'in başında olduğu şebekenin rüşvet karşılığında örgüt üyelerinin soruşturma bilgilerini nasıl sızdırdıkları, tape kayıtları, yazışmalar, itiraf içeren sanık beyanları ile teknik ve fiziki takip sonucu elde edilen deliller ayrıntılarıyla yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kararda yer alan sanıkların telefon mesajlarına göre, Adnan Şeker, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sorgulama işini kardeşi Yaşar Şeker sürdürdü. Yaşar Şeker, 15 Ekim-29 Kasım 2018 tarihlerinde eski zabıt katibi Nazif Gürkan Şen'e 212 kişinin sorgusunu yaptırdı. Yazışmalara sanıklar arasındaki rüşvet hesabı da yansıdı. Buna göre bir avukat müvekkilleri için yaptırdığı her sorgu başına Şeker'e 200 lira veriyordu.