Prof. Dr. Ahmet Ercan: Bu deprem fay hattında enerji biriktiğini gösteriyor

Video: Prof. Dr. Ahmet Ercan: Bu deprem fay hattında enerji biriktiğini gösteriyor

Yalova merkezli 4,1 büyüklüğünde depremin ardından deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, yaşanan sarsıntıyı CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi

Çınarcık depreminin ardından CNN TÜRK canlı yayınında, yaşanan depremin beklenen İstanbul depreminin öncüsü olma ihtimalini değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Ercan, "İstanbul depreminin öncüsüdür diyemeyeceğiz ama orada bir gerilim biriktiğni gösteriyor" dedi.

Ercan, fay hattı ile ilgili olarak, "Şimdi 99 depremi ile kırık ikiye bölündü bunlardan bir tanesi Çınarcık çukurunun bulunduğu kesimden onun kuzeyinden Avcılar'a doğru yöneldi ve oradan da aşağı yukarı Heybeliada'nın yakınında durdu. Bu İstanbul'a doğru giden kırıktı ve oradan ötesini kıramadı. Yerin altından iki kilometrelik bir mağma yükselimi vardı.

Bu yerkabuğunun çok kırılganlığını düşürdüğü için, orayı kıramadığı için beklenen İstanbul depremini yapamadı, geciktirdi. Bunun dışından diğer bir kol ise Gölcük'ten başlayıp 180 kilometre batıya doğru kaydı. Çiftlikköy'den bir kol daha sonra yeniden İstanbul'a doğru uzandı, balık kılçığı gibi. Diğer bir kol da Çınarcık üzerinden Esenköy'e doğru ilerledi. Çınarcık Esenköy'ün orada kaldı. Daha ötesine gitmiş olsa İmralı Adası'na doğru gidip oradan da Bandırma'ya ulaşması gerekiyordu. Ya da Çanakkale'ye doğru dönmesi gerekiyordu. Tam orada kaldı." diye konuştu.

Fay hattındaki gerilim ile ilgili olarak ise "Böyle durumlarda gerginlik kırığın uç noktalarında birikmeye başlar. Şu anda gerilimin yükseldiği yerlerden biri Çınarcık Esenköy, buradan da İmralı'ya doğru kırmak istemektedir. Diğer bir yerde de İstanbul Avcılar ve Küçükçekmece'ye doğru şu anda yüklenmektedir.

Burayı tekrar kırabilmesi için biriktirmesi gereken 3-6 giga tontluk bir güç biriktirmesi lazım. Şimdi bu gücü biriktirirken depremcikler olmaya başlıyor. Bu depremlerden biri de bugün olan 4,1 büyüklüğündeki deprem. Şuanki depremin özelliğine bakacak olursak, granit katmanı içinde patlamıştır. 

Eğer beklenen İstanbul depremi Çınarcık önünde olursa, bu depremin beklenen büyüklüğü 6,4 ile 6,7 arasında değişir. Bu İstanbul depreminin öncüsüdür diyemeyeceğiz ama orada bir gerginlik biriktiğinin göstergesidir. Biz bunu böyle görüyoruz." değerlendirmesi yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS