Yargı reformu paketi meclis gündeminde

Yargı reformu paketi meclis gündeminde

‘Yargı Reformu Stratejisi’ndeki hedefleri hayata geçirecek yargı paketi, yeni yasama yılında Meclis’in öncelikli gündemi olacak. AK Parti 1. Yargı paketi için düzenlemeyi Meclis'e sunmadan muhalefetin kapısını çalacak. Amaç; reform düzenlemelerinin uzlaşma ile geçmesi 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Yargı reformu taslağında yer alan düzenlemeleri içeren BİRİNCİ yargı paketi geçtiğimiz yasama dönemi sonunda gündemdeydi. Düzenlemelerin yeniden değerlendirilmesi talebi olunca paketin meclis başkanlığına sunulması ertelenmişti şimdi çalışmalarda sona gelindi.

Pakette önemli düzenlemeler var. Onlardan biri düşünce ve ifade özgürlüğünü genişletmeye yönelik yapılacak bazı değişiklikler. 
Buna göre, bazı suçlarla ilgili istinafta kesinleşen beş yılın altındaki ceza kararlarına temyiz yolu açılacak. Terörle mücadele kanunu terör propagandası suçunu düzenleyen maddede de değişikliğe gidilecek. Mahkemeler internet sitelerini kapatmak yerine önce sadece ilgili sayfaya erişim engellenecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seri yargılama usulüne geçişi sağlayacak maddeler de pakette olacak. suçunu itiraf eden faile ceza indirimi verilecek. Mahkeme hâkimi de itirafı kabul ederse hüküm kısa sürede kesinleşecek. Seri yargılama usulü terör, örgüt, şiddet ve cinsel suçlarda geçerli olmayacak.  

Paketteki düzenlemelere göre tutuklama şartları da değişecek. Somut delil şartı aranacak. Soruşturma aşamasında tutukluluk süresine sınırlama getirilecek. 15 yıl kıdemi olan avukatlara yeşil pasaport hakkı da yargı paketinde olacak.

Edinilen bilgilere göre, düzenlemeler için ak parti önce muhalefetin kapısını çalacak. Mecliste grup başkan vekilleri düzeyinde birkaç gün içinde temas sağlanacak. Askerlik yasası sürecinde olduğu gibi, öngörülen düzenlemelere ilişkin muhalefetin ne düşündüğü sorulacak.

Pakete dair merak edilen bir başka başlık caza infaz sürelerini kısaltacak adım pakette yer alacak mı? Edinilen bilgilere göre, ak parti yargı paketinin en geniş kapsamıyla çıkmasından yana. Adalet bakanlığı da ceza infaz düzenlemesine ilişkin ayrı bir taslak hazırladı. Muhalefetle yapılacak görüşme sonrası ceza infaz düzenlemesinin kapsamı ve ne şekilde yasalaşacağının da netleşmesi bekleniyor. İnfaz düzenlemesinin ayrı bir ikinci paket olarak 1. yargı paketi ile eş zamanlı veya peşi sıra meclise sunulabileceği ifade ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı