Yargıtay'dan promil kararı

Yargıtay'dan promil kararı

Trafik kazasından 2 saat sonra alkol muayenesi yapılan sürücü 0.48 promil alkollü çıktı. Alkollü araç kazalarında ceza için limit 0.50 promil. Bu nedenle yerel mahkeme açılan davada söz konusu sürücü için beraat kararı verdi. Ama yargıtay o beraati bozdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muğla'nın Ortaca ilçesinde 2016'da alkollü araç kullanan bir sürücü, saat 09.54'te hasarlı trafik kazasına karıştı. Kazadan 2 saat sonra yapılan ölçümde 0,48 promil alkollü olduğu belirlenen sürücü hakkında "alkol veya uyuşturucu maddenin etkisi altındayken araç kullanma" suçundan kamu davası açıldı.

Ortaca 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık sürücünün atılı suçtan beraatine karar verdi. Cumhuriyet savcısının itirazı üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı hukuka aykırı bularak bozdu.

Dairenin kararında, yerleşik adli tıp uygulamalarına göre kişiden kişiye farklılık gösterse de alkol oranının saatte ortalama 0,15 promil düştüğü ifade edildi. Sürücünün yaşanan kazadan 2 saat sonra yapılan ölçümde 0,48 promil alkollü olduğunun belirlendiği aktarılan kararda, yerleşik adli tıp uygulamalarına göre kaza anında yaklaşık 0,78 promil alkollü olduğu kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karayolları Trafik Kanunu'nun 48/7'nci maddesinde yer alan “Özel araç sürücüleri için 0,50 promil, diğer araç sürücüleri için 0,20 promil üzerinde alkol kullanan sürücülerin trafik kazası geçirmeleri halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanır." hükmünün hatırlatıldığı kararda, sanık sürücünün cezalandırılması gerektiği belirtildi.

EYT’de ortalama maaş ne kadar olacak?

EYT’de ortalama maaş ne kadar olacak?