hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yargıtay'dan boş kağıda imza kararı

  Yargıtay, boş kağıda atılan imza ile kiracının tahliyesini hukuka uygun buldu. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracının "tahliye taahhütnamesi" için boş kağıda attığı imzaya dayanarak tahliyesinin talep edilmesine ilişkin kararı onadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2012'de Ankara'da bir iş yerini kiralayan kurumun yetkilisi, mülk sahibine tahliye taahhütnamesi olarak boş bir kağıdı imzalayarak verdi. Mülk sahibi 2020'de kağıdı, kiracısının 28 Şubat 2021'de çıkmayı taahhüt ettiği yönünde doldurdu ve tahliye talebinde bulundu.

  Taşınmazın boşaltılmaması üzerine başlattığı icra takibine itiraz sonrası mülk sahibi, tahliye davası açtı. Davaya bakan yerel mahkeme, taahhütnamede bulunan imzanın kiracı kurumun yetkilisine ait olduğunu tespit ederek tahliye kararı verdi.

  Dosyaya ilişkin istinaf incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi, imza atılan boş kağıdın kiraya veren tarafından ne şekilde doldurulacağının imzayı atan tarafından kabul edilmiş sayılacağı gerekçesiyle, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu.

  "BOŞ KAĞITTAKİ İMZAYLA KİRACI TAHLİYESİ HUKUKA UYGUN"

  Kiracı, tahliye taahhütnamesinde yer alan tarihin kiraya veren tarafından doldurulduğunu, buna yönelik itirazlarının mahkemeler tarafından değerlendirilmediğini belirterek temyiz başvurusunda bulundu. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de tahliye kararını hukuka uygun bularak onadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Davaya konu tahliye taahhütnamesindeki imzanın kiracı şirket yetkilisine ait olduğunun bilirkişi raporlarıyla tespit edildiği aktarılan kararda, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun da daha önceki kararlarında "boş kağıda atılan imzanın belge olarak kabul edildiği" belirtildi. Kararda, derece mahkemelerince verilen kararlarda isabetsizlik bulunmadığı, yasa gereği tahliye kararının oy birliğiyle onanmasına karar verildiği bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow