hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yargıtay'dan resmi tatilde mesai kararı

  Yargıtay ''resmi tatillerde bir saat dahi olsa çalışan işçi, tam yevmiye alacak'' diyerek emsal bir karar verdi. Bu karara giden süreç, 8 yıl çalıştığı işyerinden kovulan bir satış temsilcisinin, hem fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının hem de çalıştığı tüm resmi ve dini bayram mesailerinin kendisine ödenmediğini iddia ederek mahkemenin yolunu tutması ile başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargıtay emsal bir karara imza attı. Bu kararla birlikte resmi tatillerde bir saat dahi olsa çalışan işçi, tam yevmiye alacak. Sekiz yıl çalıştığı işyerinden kovulan satış temsilcisi, İş Mahkemesine başvurdu. Fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının olduğunu, iş yerinde bir öğün yemek ve servis uygulamasının olduğunu, tüm resmi ve dini bayramlarda çalışmasına rağmen mesai ücretini alamadığını öne sürdü. Çalışan, ortalama iki ayda bir Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir ay süre ile görevlendirildiğini, ödenmesi gereken saha primlerinin sadece iki kez ödendiğini iddia etti. Kıdem tazminatı, fazla mesai alacağı, resmi ve dini bayram alacağı, hafta tatili alacağı ile saha prim alacağının tahsilini talep etti. Şirket ise iddiaları reddetti.

  Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmederken, kararı her iki taraf da temyiz etti. Bunun üzerine Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Resmi tatillerde bir saat de olsa, çalışmanın karşılığında tam yevmiye ödenmesi gerektiğinin hatırlatıldığı kararda, "Hesaplamanın çalışılan saat üzerinden yapılması hatalıdır. İşçi, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde 1 saat dahi çalışsa tam yevmiyeye hak kazanır." denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow