hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Yargıtay'dan silah kararı

  Yargıtay, tartışma sırasında taraflardan birinin yaralanmasına neden olan bazı eşyaların silah olarak kabul edileceğine karar verdi. Bu eşyalar arasında kül tablası, kemer, televizyon kumandası, dal parçası ve bardak da yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, kavgada kullanılan bazı ev eşyalarını silah saydı. Daha önce de "anne terliği"ni silah sayan Yargıtay, bu sefer televizyon kumandasından kül tablasına kadar bazı ev eşyalarının yaralamada kullanılması durumunda silah sayılacağına hükmetti.

  Kararlardan ilki İstanbul'dan. İstanbul’da tartıştığı arkadaşına kemerle vurarak yaralayan sanık “kasten yaralama” suçundan hapse mahkum edildi. Yargıtay ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Kemerin silah sayılacağı belirtilen kararda, sanığın “silahla kasten yaralama” suçundan cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

  Kararda Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesi hatırlatıldı. Maddede, "Silah deyiminden saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler anlaşılır" ifadesi yer alıyor.

  Eskişehir’de tartıştığı eşini televizyon kumandası ile darp eden sanığa, “kasten yaralama” suçundan verilen hapis cezası da bozuldu. Kararda, kumandanın silah sayılacağı ve silahla kasten yaralama suçundan cezalandırılması gerekeceği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Malatya’da tartıştığı oğlunun başına bardakla vurarak yaralanmasına neden olan sanığa, “silahtan sayılan eşya ile yaralama” suçundan verilen hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

  Antalya Serik’te kız arkadaşını ağaçtan kopardığı dal parçası ile yaralayan sanığa “kasten yaralama” suçundan verilen hapis cezası bozuldu. Yargıtay dal parçasının da silah sayılacağına hükmetti.

  Gebze’de çalışma arkadaşının kafasına ayna ile vurarak yaralayan sanığa, “silahtan sayılan eşya ile yaralama” suçundan verilen hapis cezası da onandı.

  İstanbul’da da tartıştığı kardeşinin başına kül tablası ile vurarak yaralayan sanığa da “silahla kasten yaralama” suçundan verilen hapis cezası da Yargıtay tarafından onandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow