hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yargıtay’ın transfer olan işçi kararı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Sigorta primlerinin düşük yatırıldığını iddia ederek istifa eden işçi, kıdem tazminatı için mahkemenin yolunu tuttu. İş mahkemesi onu mağdur kabul etti ancak Yargıtay emsal bir karara imza attı. Başka bir firmaya geçmek için istifa ettiği ortaya çıkan işçi, kıdem tazminatından oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir fabrikada elektrik ustası olarak 6 yıl çalışan işçi sigorta primlerinin düşük yatırıldığını, alacaklarının ödenmediğini iddia ederek istifa etti. Alacaklarını tahsil edemeyen işçi, iş mahkemesinin yolunu tuttu. Sigorta primlerinin asgari ücretten yatırıldığını, çalışmalarının Sosyal Güvenlik Kurumu'na geç ve eksik bildirildiğini, aylık ücretinin asgari ücret kısmının bankaya yatırıldığını, kalan kısmının ise elden ödendiğini iddia etti.

  Bu nedenlerle iş akdini haklı olarak feshettiğini dile getirdi. Alacakların ödenmesi için ihtar çektiğini söyleyen işçi, kıdem tazminatı, ücret, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram genel tatil ücreti ve yıllık izin ücreti alacaklarını talep etti. İşveren ise işçinin asgari ücretle vasıfsız işçi olarak çalışmaya başladığını, ustalık mertebesine ulaşmadığını ve iş sözleşmesini başka bir iş yerine geçmek için feshettiğini öne sürdü. Mahkeme davanın kabulüne karar verirken, şirket avukatı kararı istinafa götürdü ve Yargıtay dikkat çeken bir karara imza attı. Davacı işçinin başka bir iş yerinde çalışmak için kendi isteğiyle istifa ettiğini ve kıdem tazminatını alamayacağına karar verildiği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow