hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yavaş'ın önerisine masadan yanıt geldi

  Millet İttifakı cephesinde de gündemde CHP liderinin seçilmesi durumunda cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı duyurulan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın sözleri gündemde. Yavaş, "Genel başkanların milletvekili olup partilerinin başında olmaların önerecektik" demişti. O sözlere altılı masadan ne yanıt geldi? Masadaki ittifak içi ittifakta neler yaşanıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda cumhurbaşkanı yardımcısı olarak iki isimden biri olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Şunu önerecektik, cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem başkanı ilan edin. Sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik.” açıklamasını yaptı.

  “Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın.” sözleriyle katıldığı bir televizyon programında altılı masadaki liderlerin milletvekili olmaları başlığını genel başkanlarla görüşeceğini dile getirdi.

  T24 internet sitesine konuşan Deva Partisi Sözcüsü İdris Şahin, altı liderin milletvekili olması yönündeki teklifi ile ilgili, “Cumhurbaşkanı yardımcılığı altı liderin imzasıyla mutabakata bağlandı. Herkesin mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir” dedi.

  Deva Partisinin de içinde olduğu altılı masadaki ittifak içi, ittifak görüşmelerinin de önümüzdeki haftaya kadar netleşmesi bekleniyor. Saadet Partisinin önerisiyle Deva Partisi ve Gelecek Partisi bazı illerde birliktelik sağlayıp ortak liste çıkarmak için temas halinde görünüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Edinilen bilgilere göre, Saadet Partisi logosu altında girilmesini önerdi. Deva Partisi, Gelecek Partisinden daha köklü bir parti olan Saadet Partisi bu öneri için de sandık güvenliği önlemlerini gerekçe gösterdi. Henüz bir mutabakat sağlanmadı. Önümüzdeki hafta kararların netleşmesi bekleniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow