hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni kabineyi CNN TÜRK'te yorumladılar! "Olumlu sinyallerini piyasalarda göreceğiz"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde kabineyi açıkladı. Açıklamanın ardından Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, gazeteci Zafer Şahin, gazeteci Gürbüz Evren ve eski Devlet Bakanı Dr. Masum Türker, CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında yeni kabineyi değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, gazeteci Zafer Şahin, gazeteci Gürbüz Evren ve eski Devlet Bakanı Dr. Masum Türker, CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında Şimşek'in bakan olarak atanmasını yorumladı.

  "OLUMLU SİNYALLERİNİ PAZARTESİ SABAHI GÖRECEĞİZ"

  Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel: Mehmet Şimşek iyi oldu. Ekonomiye dair çok teknik bir isim. Bunun olumlu sinyallerini pazartesi sabahı göreceğiz. Sadece Avrupa ülkeleri değil Körfez ülkesi yatırımcıları da Mehmet Şimşek'i tanıyor. Ekonomide güven çok önemli. Uluslararası piyasada güven veren bir isim sizi önde başlatır. İş dünyası da önünü görmek ister. Mehmet Şimşek'in pratik karşılığı da var. Büyük yatırımcılara danışmanlık yapmış, Türkiye'de maliye bakanlığı yapmış bir isim. Cumhurbaşkanı'nı da tanıyan biri. Farklı düşündüğü konuda Sayın Cumhurbaşkanı'nı da ikna edebilir.

  "İSABETLİ OLDU"

  Gazeteci Zafer Şahin: Hayırlı olsun. İsabetli oldu. Piyasalar bu ismi bu kadar istiyorsa adı üzerinde kanaat oluşmuşsa çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Tecrübeli bir isim, uluslararası piyasada da tanınan bir isim.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "YURT DIŞI MEDYASINDA MEHMET ŞİMŞEK'İN İSMİ ÖNE ÇIKIYORDU"

  Gürbüz Evren: Yurt dışı medyasında Mehmet Şimşek'in ismi öne çıkıyordu. Uluslararası ekonomi medyası Türkiye'deki medyadan daha çok hakimdi bu konuya.

  "MEHMET ŞİMŞEK BUNU KİŞİLİĞİYLE SAĞLAR"

  Eski Devlet Bakanı Dr. Masum Türker: Burada iki bakanlık önemlidir. Birisi Hazine ve Maliye Bakanlığı diğeri ise Cevdet Yılmaz'ın bulunduğu konumu. Cevdet Yılmaz Maliye'ye bağlı olmayan bütçeye bakacak. Cevdet Yılmaz tüm bakanların istediği bütçeyi tayin edecek. Cevdet Yılmaz'ın bir önemi var. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün politikasını uyguladı. Siyasette birinci adam batılıysa ikinci adam doğulu olur. Mustafa Kemal batılı ve birinci adamken, İsmet İnönü ikinci adamdı. Cumhurbaşkanı'nın yapmak istediği yatırımlara karar verecek makam Cevdet Yılmaz'ın makamadır. Mehmet Şimşek'in en önemli özelliği yatırımcı ve para bulma. Bu nedenle Mehmet Şimşek Merkez Bankası'nın faiziyle oynamayacak. Merkez Bankası faizinin görünmeyen bir özelliği oldu. Finans dünyasının canlı olmasını sağladı. Maliye sadece vergiyle ilgilenir, esas fonksiyon Hazine'dedir. Piyasanın görmek istediği şey borçlanmada teminat ve garantidir. Mehmet Şimşek bunu kişiliğiyle sağlar. İkinci görmek istedikleri bankacılık sisteminin işleyişidir. Üçüncüsü sermaye piyasasının şeffaf ve güvenilir olmasıdır. Bunlar da ona bağladır. Buradan baktığımızda Mehmet Şimşek'in bu bakanlığa getirilmesi normaldir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow