Yeni uygulama zincir marketlerdeki fiyatlara nasıl yansıyacak?

Yeni uygulama zincir marketlerdeki fiyatlara nasıl yansıyacak?

Fahiş fiyat artışlarından önüne geçmek ve fiyat yükselmelerini engellemek için Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Yeni düzenlemeyle artık zincir marketler tüm ürün bilgilerini Ticaret Bakanlığı sistemine aktaracak. CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu, detayları TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu ile konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ticaret Bakanlığı'nca 'perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeler, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemesi ile birlikte zincir marketler ürün verilerini Ticaret Bakanlığı'nın sistemine girmek zorundalar.

Bu düzenlemenin fahiş fiyat artışı ve marketlerin oluşturduğu yüksek fiyatların takibinde etkili olması bekleniyor. Uzmanlar, tüketiciyi korumak amaçlı yapılan bu düzenleme ile ürünlerin girdi fiyatlarının takibi ile birlikte tedarikçilerin de denetlenebileceğini belirtiyor. Marketlerde ise bazı fiyatların şimdiden değiştiği görülüyor.