hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni yılda gözler TBMM'de: Milyonları ilgilendiren düzenlemeler gündeme gelecek

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni yıldaki çalışmalarına 3 Ocak Salı günü başlayacak. Emeklilikte yaşa takılanlar, sözleşmeli personelin kadroya alınması, 7'nci yargı paketi gibi pek çok düzenlemenin yeni yılda yasalaşması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Emeklilikte yaşa takılanlar, sözleşmeli personelin kadroya alınması, 7'nci yargı paketi... Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni yıldaki çalışmalarına 3 Ocak Salı günü başlayacak.

  TBMM, 1 haftalık aranın ardından 3 Ocak 2023'te yasama faaliyetlerine başlayacak. Yeni yılda Genel Kurul'un ilk gündem maddesi, çocuk istismarına ilişkin araştırma komisyonu kurulması olacak. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile AK Parti milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan araştırma önergesi, diğer partilerin talepleri ile birleştirilecek ve araştırma komisyonu kurulacak.

  Önemli yasal düzenlemeler Meclis yeni yılda önemli yasal düzenlemeler için de yoğun bir mesai yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan, sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin yaklaşık 10 maddeden oluşan taslak metne AK Parti grubu tarafından son şekli verilecek.

  Gözler çalışma hayatıyla ilgili en önemli düzenlemelerden biri olan emeklilikte yaşa takılanlar teklifinde olacak. EYT taslak metninin önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor. Düzenlemeye son şekli verildikten sonra yine ocak ayının ilk günlerinde Meclis Başkanlığı'na sunulması planlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden 7'nci yargı paketi de yeni yılın yasal düzenlemeleri arasında yer alıyor. Yargı paketinin ocak ayı ortalarında Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.

  Yine AK Parti'nin Meclis Başkanlığı'na sunduğu başörtü düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi de yeni yılın önemli düzenlemeleri arasında yer alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow