hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yenilenmeyen raporlar geçersiz sayılacak

  Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı kronik hastalık ilaç gruplarına ilişkin verilen raporların 28 Şubat'a kadar yenileme kararı vermişti. Eğer bu tarihe kadar rapor yenilenmezse o ilaçlar verilemeyecek. Peki listede hangi hastalıklarla ilgili ilaçlar var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sosyal Güvenlik Kurumu 21 Ocak'ta bir duyuru yayınlamış, duyuru ile belirtilen kronik hastalık ilaç gruplarına ait raporların 28 Şubat'a kadar yenilenmesi gerektiğini Belirtmişti. Yenilenmeyen raporlar için ilaç verilemeyeceğine işaret etmişti.

  28 ŞUBAT'A KADAR RAPORU YENİLENECEK İLAÇLAR

  - Hepatit ilaçları
  - Akut koroner yetmezliği ilaçları
  - MS ilaçları
  - Akciğer hipertansiyon ilaçları
  - Hemofili ve kan ürünleri ilaçları
  - Kanser tedavisi ilaçları
  - İmmünglobulin tedavisinde kullanılan ilaçlar
  - Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlar
  - Sağlık Bakanlığı Renkli Reçete Sistemi'ne dahil ilaçlar

  O listeye göre, kan sulandırıcı, akciğer, tansiyon, göz hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlarla, kanser tedavisinde kullanılan her türlü ilaç, mama, renkli reçeteyle satılan psikiyatrik ilaçlar ve kan ürünleri bu gruba dahil.

  Türkiye Eczacılar Sendikası başkanı Nurten Saydan ilaçlarla ilgili kararı hatırlattı ve “Örneğin kanser raporu olan hastalarımızın kanser raporu süresi 28 Şubat bittiği için, raporundaki özel beslenme gereksinimi olan mamalarını bile raporlarını yeniletmeden alamayacaklar. Hasta vatandaşlarımızın 28 Şubat tarihini beklemeden bir an önce hekimlerine başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Kronik hastalığının rapor tarihinde tereddüt yaşayan vatandaşlarımız, eczanelerimize danışarak raporlarının uzatılma tarihlerini öğrenebilirler" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow