hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yerli otomobile doktoralı mühendis

  Türkiye'nin Otomobili için doktoralı mühendisler yetiştirilecek. Bu kapsamda da Yüksek Öğretim Kurulu, doktora programlarına, "Elektrikli ve hibrid araçlar" dışında, "Enerji depolama", "Güç elektroniği" ve "Motor teknolojileri" başlığıyla 3 yeni bilim alanı daha dahil edecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yükseköğretim Kurulu, Türkiye'nin Otomobili Projesine katkı amacıyla, "YÖK 100/2000 doktora burs projesi"ne otomotiv sektörüne yönelik yeni bilim alanları ekledi.

  YÖK, Türkiye'nin Otomobili'nin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi için çalışmalara başladı. Bu kapsamda da YÖK'ün doktora programlarına, "elektrikli ve hibrid araçlar" dışında, "enerji depolama", "güç elektroniği" ve "motor teknolojileri" başlığıyla 3 yeni bilim alanı daha dahil edildi. Bu alanlarda doktora yapmak isteyenler, 4 bin 500 lirayı bulan burs imkanından yararlandırılacak.

  YÖK, 10 Ocak'a kadar bu alanlarda doktora programı açacak Yükseköğretim Kurumlarının başvurusunu alacak. Bu başvuruların sonuçlanmasının ardından, doktora yapmak isteyen öğrenciler bu üniversitelere başvurabilecek. Üniversitelerde halen otomotiv sektörüne yönelik eğitim veren "otomotiv teknolojisi, hibrid ve elektrikli taşıtlar teknolojisi ile makine" ön lisans programları da bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK yetkilileri, doktora programlarındaki tematik alanlar belirlenirken kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında doktoralı insan yetiştirilmesi için gelen talepleri mutlaka dikkate aldıklarını belirtiyor.

  "YÖK 100/2000 doktora burs projesi" kapsamında, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısı 4 bin 250'ye ulaştı. YÖK'ün verdiği burs miktarı, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getirmek şartıyla "çift burs" imkanı ile aylık 4 bin 500 lirayı buluyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow