hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Yerli parmak izi tanıma sistemi

  HAVELSAN ile polis bakım ve yardım sandığının ortaklaşa kurduğu BİYOTEKSAN firması yerli ve milli parmak izi tanıma sistemi geliştirildi. Sistemle Türkiye'nin biyometrik verileri yurt içinde kalacak. HAVELSAN'ın testlerini geçen sistem İçişleri Bakanlığı'nın onayının ardından kullanılmaya başlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin biyometrik verilerinin yurt içinde kalması için harekete geçildi. Türk mühendisleri yeni parmak izin tanıma sistemi geliştirildi. Sistem testlerde başarı gösterdi.

  Nitelikli parmak izi tanıma sistemi HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nın ortaklaşa kurduğu BİYOTEKSAN firması bünyesinde geliştirildi. HAVELSAN tarafından yapılan testleri geçen sistem, İçişleri Bakanlığı'nın test ve onay işlemlerine sunulacak.

  Bu işlemlerde de başarı sağlanırsa sistemin bakanlığa bağlı, Göç İdaresi Başkanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne kurulumu yapılacak.

  Pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kişisel evrakların yanı sıra, yurt dışından Türkiye’ye girenler için uygulanan parmak izi karşılaştırmasında da kullanılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow