hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yerli parmak izi tanıma sistemi

  HavelSan'ın mühendislik desteği ile geliştirilen yerli parmak izi tanıma sisteminde geri sayım başladı. Sistemi önce Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı kullanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HavelSan’ın mühendislik desteği ile geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemi, mart ayından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kullanılacak.

  HavelSan ile polis bakım ve yardım sandığı arasında, İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi'ne ilişkin protokol imzalandı. Protokol kapsamında, adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak ve güvenilirliğini artırmak amaçlı projeler yürütülüyor.

  Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü olan yerli parmak izi tanıma sistemi, mart ayından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kullanılacak. Sistem daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı birimlerinin kullanımına sunulacak.

  Böylece, halen yabancı menşeli biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye, böylelikle kendi imkânlarıyla biyometrik veri sistemi geliştiren dünyadaki 7. ülke olacak. Projenin ilk fazında parmak izi tanıma ürünü, ikinci fazında ise olay yeri parmak izi tanıma ürünü geliştirilecek. İlerleyen süreçte ise avuç izi, yüz, göz ve ses tanıma teknolojileri içeren ulusal biyometrik veri yönetim sistemi kurulması hedefleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow