hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS maratonu başlıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Okullar kapandı ama sırada YKS maratonu var. Hafta sonu, 15-16 Haziran'da yapılacak ve üç oturumdan tamamlanacak. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS maratonu başlıyor. 15-16 Haziran'da yapılacak YKS, üç oturumdan tamamlanacak.

  YKS'nin ilk oturumu olan temel yeterlilik testi Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Bu oturumda adaylara 135 dakika süre verilecek. TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde 20, temel matematik testinde 40, fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

  Alan yeterlilik testi Pazar günü sabahtan uygulanacak. AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıtlayacak. Yabancı dil testi ise Pazar günü öğleden sonra gerçekleştirilecek.

  Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS'ye girecek adaylardan, T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için bazı il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık tutulacak.

  Sınava girişte geçerli kimlik belgesi ve sınava giriş belgesinin bulundurulması gerekirken, sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesi yanlarında olmayan adaylar binalara giremeyecek. ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler haricinde belgenin ön ve arka yüzde herhangi bir yazı, resim, işaret vesaire bulunduğu takdirde adayların sınavları geçersiz sayılacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow