hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YÖK'ten şehit çocuklarına burs verilmesinde ayrımcılık iddiasına açıklama

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), bazı vakıf üniversitelerinin şehit çocuklarına burs verilmesinde ayrımcılık yaptığına dair iddialara ilişkin, ''YÖK olarak özel öğrenci statüsü getirirken şehitlerimizin çocukları arasında nasıl bir ayrım yapmadıysak, vakıf üniversitelerimizin de ayrım yapmamaları ve konuya reklam maksadıyla veya ticari açıdan yaklaşıldığı intibaını verecek yanlış anlaşılmaya yol açan tutumlardan kaçınmaları icap etmektedir.'' açıklaması yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, "bazı vakıf üniversitelerinin şehit çocuklarına burs verilmesinde ayrımcılık yaptığı"na dair haberler yer aldığı belirtilerek, "şehitlik" ve "şehadet" terimlerinin dini terimler olmasının yanı sıra milli değerler olduğu hatırlatıldı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "15 Temmuz şehitlerimizin yeri nasıl başımız üzerinde ise bayrağımız için sınırlarımızın dahilinde veya haricinde, dağın başında veya şehrin içinde şehit düşen askerimiz, polisimiz, diğer emniyet mensuplarımız ve sivil vatandaşlarımızın da yeri başımızın üstündedir. Aksi bir tutum milli duruşumuza zarar verir, tefrikaya yol açar, en başta da 15 Temmuz şehitlerimizin ruhu bu durumdan muazzep olur.

  YÖK olarak özel öğrenci statüsü getirirken şehitlerimizin çocukları arasında nasıl bir ayrım yapmadıysak, vakıf üniversitelerimizin de ayrım yapmamaları ve konuya reklam maksadıyla veya ticari açıdan yaklaşıldığı intibaını verecek yanlış anlaşılmaya yol açan tutumlardan kaçınmaları icap etmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuya ilişkin olarak ilgili vakıf üniversitelerimize durumun düzeltilmesi için gerekli uyarı yapılacak olup, bu üniversitelerin değerli yöneticilerinin, kamuoyunun ve YÖK'ün hassasiyetini paylaşacağına inanıyoruz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow