YÖK'ten soykırım enstitüsü

YÖK'ten soykırım enstitüsü

YÖK, dünyadaki soykırımları ve insanlığa karşı işlenen suçları araştırmak üzere enstitü kuruyor. Kurulacak enstitü, sadece asılsız soykırım iddialarını değil, dünyadaki tüm soykırımları inceleyecek ve raporlayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YÖK, “Uluslararası soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlar enstitüsü” adıyla bir enstitü kuracak. Bir üniversite bünyesinde kurulacak enstitüye yönelik çalışmaların başlatıldığını YÖK Başkanı Yekta Saraç sosyal medya hesabından duyurdu.

Saraç, "Geçmişte veya günümüzde soykırım ve insanlığı karşı işlenen suçlar enstitütde görev yapacak yerli ve yabancı bilim insanlarınca akademik bir uslupla ele alınarak sonuçları ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşılacak" dedi.

YÖK’ün bu alanda belirli kriterleri taşıdığını değerlendirdiği bir üniversitede kurulmasını planladığı enstitüde, “Sadece Ermenilerle ilgili asılsız soykırım iddialarına ilişkin değil, aynı zamanda Amerika’dan Afrika’ya, Asya’dan Avrupa’ya kadar dünyanın her neresinde olursa olsun insanlığa karşı işlenen suçlara ilişkin araştırmaların da” gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın neresinde olursa olsun bu ülkelerin geçmişte ve/veya günümüzde işlediği suçlar, kurulacak olan bu enstitü bünyesinde bilim ve hukuk düzleminde akademik bir üslupla ele alınarak, araştırmaların sonuçları ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşılmak üzere raporlanacak.

Raporlandırmaların yanı sıra lisansüstü düzeyde akademik faaliyetlerin de sürdürüleceği enstitüde, baskı ve zulme maruz kalan ülkelere de talep edilmesi hâlinde gerekli bilimsel destekte verilecek. Enstitüde sadece Türk akademisyenler ve araştırmacıların değil, aynı zamanda yabancı bilim insanlarının da görev alması planlanıyor.

YÖK enstitünün kendi bünyesinde kurulmasını isteyen üniversitelerin başvuru yapmasını istedi. Sunum sonrası enstitünün hangi üniversitede kurulacağına 27 Mayıs'ta karar verileceğini duyurdu.