YÖK'ten vakıf üniversiteleri kararı

YÖK'ten vakıf üniversiteleri kararı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

YÖK vakıf üniversiteleri ile ilgili önemli karar aldı. Vakıf üniversitelerine Ar-Ge bütçesi ayırma ve öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğu getirdi. Bu kapsamda, toplam öğrenci gelirinin en az yüzde 1'i kadar Ar-Ge bütçesi ayırmayan vakıf üniversitelerinin kontenjan artırma talepleri, değerlendirmeye alınmayacak.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

YÖK, vakıf üniversitelerine Ar-Ge bütçesi ayırma ve öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğu getirdi. Karar Yükseköğretim Kurumu genel kurulunda alındı.

Bu kapsamda, toplam öğrenci gelirinin en az yüzde 1'i kadar Ar-Ge bütçesi ayırmayan vakıf üniversitelerinin kontenjan artırma talepleri, değerlendirmeye alınmayacak. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık hariç, dördüncü sınıfı bulunan her bir lisans programı için en az 2 araştırma görevlisi istihdamı zorunlu olacak. Vakıf üniversitelerinin kontenjan taleplerinin değerlendirilmesi için dördüncü sınıfı bulunan programlar için 4 öğretim üyesinin istihdamı zorunlu olacak.

Vakıf meslek yüksek okullarına da yeni düzenleme getirildi. Kontenjanı 80 ve üzerinde olan MYO'ların ön lisans programlarında kadrolu öğretim elemanı sayısını 3'ten 4'e çıkartıldı. Bunun yanında ön lisans programlarındaki öğretim elemanlarından beceri sahibi uzmanların yanı sıra en az ikisinin tezli yüksek lisans veya birisinin doktora derecesine sahip olması şartı getirildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Alınan karar ile, sınırsız lisans üstü öğrencisine son verildi. Tezli yüksek lisans ve doktora programlarından her birine en çok 15, tezsiz yüksek lisans programlarına ise en fazla 30 kontenjana kadar öğrenci alım ilanının ilgili vakıf üniversitesince yapılması uygulamasına devam edilecek. Ancak bu rakamlardan fazla öğrenci alınmak istenmesi halinde bunun YÖK'ün izin vermesi gerekecek.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow