hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YSK’nın Van kararının gerekçesi ne?

  YSK, Van'da DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği tartışmaları sürerken karar aldı ve belediye başkanlığına dair mazbatanın Zeydan’a verileceğini söyledi. O kararın gerekçesi ne? Bundan sonrası için neler konuşuluyor? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Van’da yapılan il belediye seçimlerinin ardından oyların yüzde 55,48’ini alan DEM Partili Abdullah Zeydan birinci, oyların 27,15 alan AK Partili Abdulahat Arvas ise ikinci sırada tamamlamıştı.

  Fakat Zeydan’ın terör örgütüne yardımdan ve örgüt propagandası yapmaktan hapis cezası verilmesi nedeniyle yapılan itirazlar sonucu Zeydan’ın memnu hakları elinden alınmıştı. Van İl Seçim Kurulu durum üzerine mazbatanın seçimlerde en çok oy alan ikinci adaya mazbatanın verilmesine karar vermişti.

  DEM Parti’nin yaptığı itirazlar üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından bugün saat 17.00’de kararın değerlendirilmesi üzerine toplantı gerçekleştirildi.

  Siyasi partilerin YSK temsilcilerinin de yer aldığı toplantının ardından DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Şükrü Tiryaki açıklamalarda bulundu.

  Tiryaki, Van İl Seçim Kurulu’nun kararına itiraz ettiklerini hatırlatarak, “Yüksek Seçim Kurulu bugün bir toplantı yaptı ve bu itirazımızı görüştü. Kurul oy çokluğuyla itirazımızı kabul etti ve Van İl Seçim Kurulu kararını kaldırarak mazbatanın Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verdi” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow