hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yusufeli 11 gün sonra elektrik üretecek

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  275 metrelik gövdesiyle Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı’nda su yüksekliği 137 metreyi buldu. Yani dev yapının elektrik üretmesine son 30 metre kaldı. Yaklaşık 500 milyon metreküpü aşkın su depolanan baraj 11 gün sonra tam kapasiteyle devrede olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek 5. barajında nihai sonuca çok kısa süre kaldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 22 Kasım'da açılan baraj, o tarihten bu yana su depoluyor. Bu zamana kadar depolanan su miktarı 500 milyon metreküpün üzerine çıktı. Barajın su yüksekliğindeyse son aşamaya gelindi. Yani dev yapıda elektrik üretimine kısa süre içinde geçilecek.

  Yusufeli 11 gün sonra elektrik üretecek

  Yükselen suyla birlikte yeri 7 kez değiştirilen Yusufeli ilçesi de suyun altına gömüldü. Yusufeli Barajı 2 milyar 130 milyon metreküp su toplama hacmine sahip. Barajda su seviyesi 167 metreye ulaştığında enerji üretimi başlayacak. Depolanan suyun potansiyel enerjisi, yıllık ortalama 1 milyar 900 milyon kilovatsaatlik elektrik enerjisine dönüştürülecek. Baraj, 29 Mayıs 2023'te hizmete başlayacak. Baraj, Çoruh Havzası’ndaki diğer barajlardaki elektrik üretimini de artıracak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow