Z kuşağı ne istiyor?

Z kuşağı ne istiyor?

2000 yılından sonra doğanlar. Onlar için "Z kuşağı" deniliyor ve Z kuşağındakiler gerek teknoloji kullanımı gerek karakterleri ile diğer kuşaklardan çok farklı. Peki beklentileri ne? Bir araştırmaya göre Z kuşağı daha çok para kazanmak ve kendi işini kurmak istiyor. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Halil Kahraman, Prof. Dr. Murat Şeker'le konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2000 sonrasında doğanlar yani "Z kuşağı" tüm kuşaklardan farklı. Daha fazla sorguluyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve daha çok para kazanmak istiyorlar. İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi 17-21 yaş arası bin 23 kişi ile yaptığı araştırmada Z kuşağının beklentilerini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 61,8'i "Hangi iş teklifini kabul edersiniz?" sorusuna karşılık "Hafta içi 5 gün çalışma ve 5 bin lira kazanma" seçeneğini tercih etti. 4 gün çalışarak 4 bin lira kazanmayı tercih edenlerin oranı ise yüzde 30,7.

Ayrıca teknoloji bağımlılığı da Z kuşağında bir hayli yüksek. Sabah kalktığında ilk olarak telefona bakanların oranı yüzde 56. Yüzde 39,6 da "İnternet olmadan hayatım keyifsiz bir şey olurdu" diyor. Z kuşağının en büyük hayali ise dünyayı gezmek.