''Z kuşağı pazara yön verir hale geldi"

''Z kuşağı pazara yön verir hale geldi"

Dijitalleşme artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Teknoloji de en çok kullandığımız ödeme yöntemi olmaya başladı. Rekabet kurumu da bir rapor hazırladı. O raporda Z kuşağına dikkat çekildi. "Tercih ve beklentileri, pazara yön verir hale gelmektedir.'' denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Z kuşağının üniversite ve iş hayatında yer edinmeye başlamasıyla ülkelerin toplam ödeme hacmindeki payları artışa geçti ve pazara yön verir hale geldiler" 2000 yılı sonrası dünyaya gelen nüfus yani "z kuşağı" rekabet kurumunun raporuna da girdi.

Rekabet kurumu "ödeme hizmetlerindeki finansal teknolojilere yönelik inceleme" raporunu yayımladı. O raporda da z kuşağına dikkat çekildi. Raporda tüketicilerin başta ödeme hizmetleri olmak üzere birçok finansal nitelikteki hizmeti de internet ve akıllı telefon üzerinden alma beklentisinin tetiklendiği ifade edildi. Ve işte bu noktada özellikle Z kuşağına dikkat çekildi. Z kuşağı için '' ödeme hizmetlerinin ana müşteri grubu olmaya başlayan söz konusu müşteri kitlesinin tercih ve beklentileri, pazara yön verir hale
gelmektedir.'' denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Raporda değişen tüketici tercihlerine de dikkat çekildi.
Bu doğrultuda fiziki sınırlamaların büyük ölçüde ortadan kalktığı elektronik hizmet platformları, yenilikçi ödeme hizmetlerinin deneyimlendiği mecralar haline geldiği de ifade edildi. ''Nitekim QR kod ile ödeme, dijital cüzdanlar, mobil ödeme yöntemleri, elektronik para hesapları gibi çok sayıda teknoloji, pazarda kendine yer edinmekte ve ödeme hizmetlerinin çeşitliliğinin artmasını sağlamaktadır. '' denildi.