Zincir marketlere bir ret kararı daha

Zincir marketlere bir ret kararı daha

Zincir marketlere bir ret kararı geldi. Rekabet Kurumu zincir marketlere 2,7 milyar liralık ceza kesilmişti. Bunun ardından da marketler kararı mahkemeye taşımışlardı. Ancak yürütmenin durdurulması istemine ret cevabı geldi. Ama bununla da kalmadı bu kez bölge idare mahkemesi de o ret kararına yapılan itirazı reddetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zincir marketlere bir ret kararı daha geldi. Rekabet Kurumu'nun cezalarının ardından soruşturma kapsamındaki zincir marketler Ankara İdare Mahkemesi nezdinde rekabet kurumunun aldığı ihlal kararını mahkemeye götürmüştü. 5 zincir market ve 1 tedarikçinin davada yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verilmişti. Ardından zincir marketler bu kez de ret kararına itiraz etti. Ancak o itirazı değerlendiren bölge idare mahkemesi de 4 zincir marketin başvurusuna ret kararı verdi.

Zincir marketlere ilişkin Rekabet Kurumu 2 ayrı soruşturma açmıştı. İlk soruşturma kapsamında 5 zincir market ve bir tedarikçinin rekabeti ihlal ettiği tespit edilmişti. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptıkları yazışmalarla fiyatları ortak belirledikleri ve rekabeti böyle ihlal ettikleri ortaya çıkmıştı. Bunun üzerinede idari para cezası verilmişti. Toplamda kesilen ceza da 2,7 milyarlık TL olmuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte bu cezaların ardından soruşturma kapsamındaki zincir marketler Ankara İdare Mahkemesi nezdinde Rekabet Kurumunun aldığı ihlal kararını mahkemeye götürmüştü. Gelinen noktada 5 zincir market ve 1 tedarikçinin davada yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verildi. Bunun zincir marketler bu karara itiraz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Davası da o itirazı reddetti.

Kira anlaşmazlığında arabulucu devreye girecek

Kira anlaşmazlığında arabulucu devreye girecek