hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zincir marketlere "mesafe kuralı"

  Rekabet Kurumu, zincir marketlere yönelik yeni bir karara gidiyor. Bu karar ile zincir marketlerin belirlenecek mesafe aralığında şube açmaları hedefleniyor. Konunun detaylarını CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren, konuğu TÜKONFED üyesi Murat Bal ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜKONFED üyesi Murat Bal konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

  ŞİKAYETLER VE ÖNERİLER NELER? YASA NEYİ İÇERİCEK?

  "Tüketicilerden Etik Kuruluna ve Rekabet Kuruluna giden şikayetler vardı. Bunlar üzerine yapılan incelemede aynı sokakta veya birbirine çok yakın şekilde bu tür zincir marketlerin açılmasına dair bir olumsuz rapor çıktı. Devamlı olarak dile getiriyorduk ama burada Rekabet Kuruluda aynı şekilde bir karar verdi.

  Bunun tüketicinin iradesini kısıtladığına ve fiyat araştırmasına engel olduğuna dair bir karar var şu anda. Doğru bir karar bu. Çünkü tüketici evinden çıkıyor, sokak içinde üç tane market görüyor. Zaten onları ziyaret ettiğinde diyelim domates bir tarafta 15 lira, hepsinde 15 lira. Onlarda zaten aralarında bir fiyat sabitlemesi yapıyorlar. Dolayısıyla tüketici başka bir yere daha uzaktaki normal bir market, bakkala veya manava gitme ihtiyacı duymadan oradan direkt olarak alışverişini yapıyor. Buda onun araştırma iradesini kısıtlıyor. Dolayısıyla bu konudaki verilen karar doğru."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NE KADAR BİR MESAFE OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR?

  "Şu anda bunun ile ilgili net bir çalışma yok. Normal şehirlerde, farklı ilçelerde, büyükşehirlerde farklı şekilde kanun taslağı henüz çıkmadı. Yakın zamanda bizde göreceğiz."

  ZİNCİR MARKETLERİN KENDİ ARASINDA BÖYLE BİR ANLAŞMAYA GİTTİĞİ İDDİASI DOĞRU MU?

  "Bunun ile alakalı olarak bu kararlar alınıyor. Rekabet Kurulununda bu konuda verdiği raporlar var. Bunu biz söylemiyoruz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow