hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yüzüklerin Efendisi'nin Gandalf'ı İstanbul'da

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yüzüklerin Efendisi film serisinde canlandırdığı Gandalf karakteriyle hafızalara kazınan, yalnızca sinemada değil, Shakespeare oyunlarını yorumlamasıyla tiyatro sahnesinde de dikkat çeken 78 yaşındaki İngiliz Oyuncu Sir Ian Mckellen, British Council'ın desteğiyle 36. İstanbul Film Festivali'nin onur konuğu olarak ilk kez İstanbul'a geldi. Dünyaca ünlü oyuncu, Türkiye ile ilgili izlenimlerini, sinemayı, Gandalf karakterini, hayatını ve pişmanlıklarını tüm içtenliğiyle CNN TÜRK'e anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haber: Melis Soylu

  Ian Mckellen:

  Türkiye'nin Osmanlı'dan bu yana eski bir tarihinin olduğunu ve tabii ki kahraman, iyi bir lider olan Atatürk'e sahip olduğunu biliyorum. Sadece 2 gündür İstanbul'dayım. Burayı çok fazla gezme şansım olamadı. Benim için bir şehri tanımanın en iyi yolu, bina gezmek yerine insanlarla konuşmaktır. Şu an gözlemlediğim kadarıyla, yaklaşan seçimle ilgili bir atmosfer var.

  Buraya gelir gelmez çok iyi karşılandım ve burada olmaktan çok mutluyum. Festivallerin yapılmasını önemsiyorum çünkü; sinema sizi gidemediğiniz alanlara götürür, bilmediğiniz insanlarla tanıştırır; farklı bir deneyim yaşamanıza sebep olur. Edebiyat, sinema yani sanat bir toplumun sağlığı için önemlidir.

  Gandalf çok sevdiğim bir karakter özellikle gri Gandalf. O; bir politikacı ve maceraperest. Bağımsız bir kişiliği var ama insanları koruyup kolluyor aynı bir büyükbaba gibi. Dövüşmek yerine birlik ve beraberliğe önem veriyor. İnsanlığa inanıyor. Gençler için iyi bir kahraman. Ben de Gandalf sayesinde gençlerle buluştum. Benim için bir şanstı, onu oynamayı çok seviyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayatımda oyuncu olmanın yanı sıra aktivistim. Eşçinsel olduğumu dile getiren bir insanım. Bunu açıkladığım zamanlarda beni işaret ederler ve farklı olduğumu, yasa dışı olduğumu söylerlerdi. Şimdi artık yasalar İngiltere'de değişti ve eşcinseller evlenebiliyorlar, çocuk evlat edinebiliyorlar. Ama her eşcinsel bunu açıkça dile getirmekten ve dürüst olmaktan endişe duyar, çünkü diğer insanların onu sevmeyeceğini düşünür ama bunun tersi geçerli. Eşcinsel olduğumu açıkladığım an kariyerim ilerledi. Gerçekten ünlü ve başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız kendinize yalan söylememelisiniz.

  Hayatımdaki en büyük pişmanlığım bunu kendime açıkça söyleme cesaretini erken yaşta bulamam oldu, 49 yaşındaydım; yoksa hayatım çok daha iyi olurdu.
  Birini anlamadığınızda, onu sevmemezlik yapmayın. Onunla konuşun. Birbirinize karşı her zaman kibar olun.

  Filmseverlere duyuralım; 10 gün boyunca 200'ün üzerinde filmin gösterileceği 36. İstanbul Film Festivali kapsamında, Ian Mckellen'ın rol aldığı 95 yapımı Richard 3 filmi, yenilenmiş kopyasıyla bu hafta sonu izleyiciyle buluşacak. Mckellen da film gösterimine katılarak sevenlerinin sorularını yanıtlayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA