hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Burhan Kuzu'dan Atatürk'ün 'yurtta sulh cihanda sulh' sözü yorumu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünü değerlendiren AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, 'güzel söz' dersin, dua niyetine 'amin' dersin ama bir anlamı yok" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Kuzu, Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözüne değinerek, "Bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, 'güzel söz' dersin, dua niyetine 'amin' dersin ama bir anlamı yok" dedi.

  'Gezi'nin de 15 Temmuz'un da arkasında Almanya var'

  AK Partili Kuzu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında ABD ve Almanya'nın bulunduğunu öne sürerek, Gezi'yi tamamen planlayan Almanlardır. Onu başaramadılar sonra 17-25 Aralık'a girdiler. Sanırım bizim büyük yatırımlarla sorunu var. Bu biraz garip gibi geliyor ama o kadar basit değil" dedi. Almanya ve Hollanda'da havacılığın zayıfladığını ve 3. Havalimanının yapılmasıyla bu iki ülkenin de biteceğini ileri süren Kuzu, "Eskiden beri Almanlar Türklere karşı hep ikili oynamıştır" dedi.


  Burhan Kuzu: 'Gezi'yi 3. havalimanını kıskanan Almanlar yaptı'

  'Yurtta sulh cihanda sulh' yorumu

  Türkiye dış politikada artık Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda suh' sözünü bir şiar olarak kabul eder, doğru bulur. Ama bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, 'güzel söz' dersin, dua niyetine 'amin' dersin ama 'yurtt sulh olsun cihanda sulh olsun' da dersin. Ama bir anlamı yok. 'Dünya sulh' diyorsun... Nasıl olacak dünyada sulh. Komşunda yangın çıkmış biraz sonra seni saracak. Bu bir sözdür, temennidir, güzel bir şeydir ama hadi buyur gel sulh sağla. PKK, PYD, DEAŞ, ABD saldırıyor. Ben ne diyeceğim, 'Yurtta sulh... ' Adam geliyor senin üzerine ne yapacaksın. Bu sözün bir anlamı yok. Söz çok doğru ama pratikte bir anlamı yok. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA