Mahir Ünal: 'Saldırı rejime karşı, bizimle bilgi paylaşımı oldu'

  1. TV CNN TÜRK
  2. Programlar
  3. Hafta Sonu
Video: Mahir Ünal: 'Saldırı rejime karşı, bizimle bilgi paylaşımı oldu'
<a class="in-news-link" href="/ak-parti" target="_blank" title="AK Parti haberleri">AK Parti</a> Sözcüsü Mahir Ünal CNN TÜRK yayınında konuştu, "Bu saldırı Suriye'ye karşı yapılmış değil, rejiime dönük bir saldırıdır. Böyle bir tepki gösterileceği açıklamalardan görülüyordu ve bizimle de bir bilgi paylaşımı oldu" dedi.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal CNN TÜRK yayınında konuştu, "Bu saldırı Suriye'ye karşı yapılmış değil, rejiime dönük bir saldırıdır. Böyle bir tepki gösterileceği açıklamalardan görülüyordu ve bizimle de bir bilgi paylaşımı oldu" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, CNN TÜRK'te yayınlanan "Hafta Sonu" programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. ABD'nin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'yi vurmasını değerlendiren Mahir Ünal şunları söyledi:

'Suriye'ye değil, rejime dönük bir saldırı'

"Öncelikli olarak bölgede her hangi bir şey olduğunda Türkiye, 'bunun çözüme katkısı nedir' sorusunu soruyor. Çünkü biz öncelikle bir an önce, çözüm barış ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Burada iki şeye dikkat etmek gerekiyor; bu saldırı Suriye'ye karşı yapılmış değil, rejiime dönük bir saldırıdır.

Kimyasal saldırıyla ilgili tespit edilen noktaların vurulmasıyla ilgili bir saldırı. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında da altı çizilerek ifade ettik. Rejimin daha önce defalarca kullandığı kimyasal silaha dönük uluslararası toplumun, NATO'nun da zaten desteğini Genel Sekreter açıkladı; kimyasal silahlara dönük yaptırım şeklinde bu saldırıyı görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu saldırının da çözüme katkısı ne olur ve Esed'in kendi halkına dönük kullandığı kimyasal silahın kullanılması için de bir uyarı olarak görüyoruz. Şunun da ayırdına varılması gerekiyor, nihayetinde masum insanların öldürülmesinin kimyasal silahla ya da konvansiyonel silahla yapılmasını da bir ayrım olarak görmek yanlış. İnsanların ölüm biçimi üzerinden bir tepki göstermek değil, masum insanların öldürülmesine dönük tepkisini Türkiye her zaman koydu. Uluslararası toplumun hassasiyeti konusunda da diplomatik çalışmalarını yürütürüyor Türkiye.

'Bizimle bilgi paylaşıldı'

Zamanı dışında zaten son bir haftadır Doğu Guta'da Duma bölgesinde kimyasal silah kullanımından sonra böyle bir tepkinin gösterileceği hem İngiltere'nin hem Fransa'nın hem de Amerika'nın açıklamalarında görülüyordu. Bizimle de bu konuda bir bilgi paylaşımı oldu."

'AK Parti içindeki FETÖ temizliği tamamlandı'

Ünal, AK Parti içindeki FETÖ temizliğinin tamamlandığını belirterek FETÖ ile mücadelede siyasetteki uzantılara dokunulmadığına yönelik eleştirileri şu ifadelerle yanıtladı:

"17-25 Aralık'tan sonra biz; 2 tane genel seçim, 1 tane yerel seçim, 3 tane kongre yaptık. Dolayısıyla biz, bu süreçte 17-25 Aralık 2013'ten sonra bu yapıya karşı adeta bir kuyumcu titizliğiyle yaklaştık. Bizim ilçe yönetim kurullarımıza, mahalle başkanlarımıza varıncaya kadar çok titiz bir çalışma yürüttük. Ana muhalefet partisi kendi içinde böyle bir çalışma yaptı mı? Kemal Kılıçdaroğlu'nun en önemli siyasi danışmanı FETÖ'den hüküm giydi. Kemal Kılıçdaroğlu FETÖ ağzı ile konuşmayı bıraktı mı? 15 Temmuz'a 'darbe' diyeceksiniz. 20 Temmuz'a da 'sivil darbe' diyeceksiniz. Bu FETÖ ağzı ile konuşmaktır. Bence Kılıçdaroğlu kendi içinde bir çalışma yürütsün. İsim isim de konuşabiliriz. Bizim kendi içimizde yaptığımız temizlik tamamlandı. 17-25 Aralık 2013'ten sonra biz kendi içimizde mahalle başkanlarımıza varıncaya kadar, ilçe yönetimlerimize, gençlik kollarımıza, kadın kollarımıza, belediyelerimize varıncaya kadar çok titiz bir ayıklama gerçekleştirdik. Bu konuda bizim herhangi bir rahatsızlığımız söz konusu değil."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS