Ünlü profesörden korkutan deprem uyarısı

Video: Ünlü profesörden korkutan deprem uyarısı

Her yıl 17 Ağustos’ta tekrar hatırlanan Türkiye’nin deprem gerçeği CNN TÜRK’te Hafta Sonu programında masaya yatırıldı. Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan iki bilim insanı; Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile Kent Bilimci – Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, çok önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye’nin neredeyse tamamen fay hatları üzerinde bulunan bir ülke olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Özener, yanlış yapılaşma yüzünden düşük şiddetli depremlerde bile binaların yıkıldığına dikkat çekerek, şiddetin artması durumunda sonucun çok daha kötü olacağını vurguladı.

Türkiye’deki 20 milyon yapı stokunun yarısının çürük olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, bunlardan sadece yarısını bile yenilemeye kalkmanın günde 3 bin konut üretmek anlamına geldiğini ve yapılabilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Acilen bir 'afet bakanlığı'nın kurulmasını ve Türkiye’nin olası bir depreme hazırlanmasını isteyen Ahmet Vefik Alp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu iş için yeterli olmayacağını ifade etti.

Olası bir Marmara depreminde, depremde kaybedilen insanlar kadar, deprem sonrası oluşacak kaosta, yaralılara ulaşılamayacağı için kayıplar yaşanacağını uyaran Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, üzerlerine AVM ya da otopark inşa edilen afet toplanma alanlarının da yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS