hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akran zorbalığı neden arttı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Son dönemlerde okullarda akran zorbalığı giderek artıyor. Peki zorbalığın önüne geçebilmesi için ne yapılması gerekiyor? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, Pedagog Pelin Hazer ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her geçen gün çoğalıyor. Mağdur çocuk ve gençlerin sayısı yükseliyor. Okullarda akran zorbalığı giderek artıyor. Bunun son örneği İstanbul Ümraniye'deki bir ortaokulda yaşandı. 7. sınıf öğrencisi, 20 kişilik bir grup öğrenci tarafından darbedildi. Kafasından ve vücudunun farklı bölgelerinden yaralandı.

  Pedagog Pelin Hazer konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  “Okul rehberlik merkezleri olsun aile bilgilendirme merkezleri olsun bunun sonucunda zorbalığa maruz kalan çocuklar gibi zorbalığa maruz eden çocukların da rehabilite olmasına dair özel alanlar kurulması gerekiyor. Öncelikle ailelerin bunu bilmesi, çocuklarına da anlatabilmesi, çocuğun aileden bunları duymasıyla birincil adım olarak önemli. Ailelerin bu zorbalık türlerine dair bilgileri olduğunda ‘Bunu gel bizimle paylaş. Biz bunu bir çözümünü buluruz’ diye oradaki gençleri olaya maruz kalmadan ihtimaller dahilinde değerlendirmesi gerekiyor.”  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow