hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ay tutulması ne zaman, saat kaçta? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi? Tutulma gerçekleşiyor...

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  En önemli gökyüzü olaylarından biri olan yılın ilk Ay tutulması gerçekleşiyor. Astrologlar ve doğa olaylarıyla yakından ilgilenenler gözünü 2022 yılının ilk ay tutulmasına çevirdi. Tutulmanın Türkiye’den görülüp görülmeyeceği ise meraklıları tarafından araştırılıyor. Peki, Kanlı Ay tutulması ne zaman 2022? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi? İşte yılın ilk Ay tutulmasıyla ilgili bilgiler…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanlı Ay tutulmasının tarihi ve saati günlerdir en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bugün gerçekleşecek olan bu doğa olayının etkileri astrolojiyle ilgilenen kişilerin de gündemine geldi. İşte Güneş, Dünya ve Ay'ın peş peşe sıralanması ve sırasında meydana gelen Kanlı Ay tutulması ile ilgili bilinmesi gerekenler...

  KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN 2022?

  16 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 07:13’te gerçekleşecek olan tutulma Kanlı Ay tutulması olarak geçiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ne göre 16 Mayıs'ta meydana gelecek Tam Ay tutulmasının evreleri şu şekilde olacak:

  Tutulmanın başlangıcı (Yarı gölgeli): 03.31
  Parçalı tutulmanın başlangıcı: 05:28
  Tam tutulmanın başlangıcı: 06:29
  Tam tutulmanın ortası: 07:11
  Tam tutulmanın sonu: 07:54
  Parçalı tutulmanın bitişi: 08:55
  Tutulmanın bitişi (Yarı gölgeli): 09:52

  AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

  Tutulma, son on yılın en uzunlarından biri olacak. Tutulmanın tamamı yaklaşık 5 saat 20 dakika, tam tutulma ise yaklaşık 75 dakika sürecek. Heyecan verici gökyüzü olayında Ay, Güneş tutulmasında olduğu gibi kararmayacak, bunun yerine kırmızı veya turuncu tonlarında parlayacak. Ancak Ay, kan kırmızısına dönmeden önce donuk kömür renginde gözükecek. Yılın ilk Ay tutulması olurken, Türkiye’den gözlemlenmeyecek. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ay tutulması ne zaman, saat kaçta Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi Tutulma gerçekleşiyor...AY TUTULMASI NASIL OLUR?

  Ay, Dünya'nın gölgesine girerek, Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybeder ve bu olayın sonucunda da Ay Tutulması meydana gelir. Bu şartlar sağlandığında Dünya'nın gölgesi Ay yüzerine düşer. Bu 42 milyar kilometreye uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 kilometre daha geniştir. Ay, saatte 3456 kilometre hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında değişir.

  Ay tutulması, yeryüzünden Ay'ın ufuk çizgisinin üzerine olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilmektedir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferinde kırıldığından dolayı, Ay tutulmasında, Ay tamamen kaybolmaz ve Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow