Denizler kirlilik ile boğuşuyor!

Denizler kirlilik ile boğuşuyor!

Av sezonunun açılması ile ağlar denize atılıyor. Ancak denize bırakılan ağlar deniz canlılarına zarar veriyor. Yapılan bir araştırmaya göre denizdeki bu ağlar dünyayı 18 kez sarabilir. Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve Kameraman Engin Özbek'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnsan ve diğer canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için deniz hayati önem taşıyor. Ancak bu mühim roldeki deniz, kirlilikle boğuşmaya devam ediyor.

Endüstriyel av malzemeleri üzerine çalışmalar yürüten Avustralyalı araştırmacıların yaptığı yeni bir değerlendirme bir kez daha doğaya verilen zararı gözler önüne serdi. Her yıl milyarlarca kanca, balık tuzağı ve balık ağları denize bırakılıyor. Haliyle bu da çevre kirliliğine sebep oluyor. Yapılan bir araştırma denize terk edilen balık ağlarının dünyanın çevresini 18 kez sarabileceğini ortaya koydu. Çalışma kapsamında 7 ülkeden 450 balıkçı ile kullandıkları ve denizde kaybolan av malzemelerine ilişkin görüşme yapıldı. Denizdeki kontrolsüz avcılık hayalet avcılığa sebep oluyor. Bu hayalet avcılık da hem balıklara hem de nesli tükenmekte olan canlılara zarar veriyor. Örneğin, son 50 yılda yüzde 70 oranında azalan köpek balıkları ve vatozlar, ağlara ve kancalara takılarak yara alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Araştırmada, balıkçı teknelerinin boyutunun denize düşürülen ağ ve balık tuzaklarının oranını etkilediği; gemilerin ve büyük teknelerin daha iyi avcılık teknolojilerine sahip olduğu için küçük teknelere kıyasla daha az atık bıraktığı kaydedildi.