hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Duygusal dürtü ve tetiklenme

  Beynin hep bir matematiği ve içinde bulunduğu duruma yönelik tetiklemeleri var. Örneğin duygusal zayıflık anında yemek yemeğe gömülebilir ya da eski flörtlere mesaj atabilirsin.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çoğumuz duygusal olarak tetiklendiğimiz şeyler ve dürtüler karşısında iki şey yapıyoruz 1- Durduk yere geldiğine inanıp hiç üstümüze alınmıyoruz 2- Ya da bu tetiklenmeye teslim oluyoruz. Ama asıl yapılması gereken şeyleri yapmıyoruz.

  Kayıplar, korkular, kaygılar, yaşam arzusu, motivasyon, mutluluk, yeme, sevme, yalnızlık ve bir sürü konuda minik detaylardan tetikleniriz. Gezegenlerin hareketleri, yağmur ya da kar bile duygusal bir tetiklenmeye neden olur. Bu evrensel bir titreşim ve elektrik-enerji akımı nihayetinde, bu yüzden ay tutulmalarından ya da retrolardan etkileniriz.

  Bazen sürekli aynı konuda ve aynı dürtüyle tetikleniyor olabiliriz, işte o zaman basit olmayacak kadar yer etmiş bir beyin aktivitesi var demektir. En çok da bu zamanlara dikkat etmek gerekir. Muhtemelen nöral tanımlar, hipotalamus ve amigdala gibi limbik mekanizmaların birinde buna karşılık gizli bir tanım saklanıyordur.

  “Hikayedeki Seni Bul” Kitabının yazarı Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow