Ego ve değer kavramı! Betül Yergök anlatıyor

Ego ve değer kavramı! Betül Yergök anlatıyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İlişkilerden iş hayatına ve bırakın özeli genel tüm hayatımıza dair çokça alan egomuzu yükseltmek, düşürmek, kaybetmek ya da ego sorunuyla yanlışlar yapmak üzere zemin oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ego kötü ve yanlış değildir, o sadece bir dürtüdür ve yükselebilir ve zedelenebilir özelliktedir. Bu dürtünün zedelenmesi halinde kızgınlık ve küskünlük yaşamak yerine tam aksine yüksek egolu cümleler kurarız.

Değersiz hissettiğimiz anlarda da hipotalamus hayatta kalma ve iyi olma kodlarını devreye sokar. İşte değersizlik hissiyle başlayan bu hikayenin sonunda bize verilen ana komut çoğunlukla egoyla ilgilidir. Yani değersizlik tanımımız üzerine zedelenen, kırılan egonun onarılması için yazılmış kodlar devreye girer.

Egosal davranışların ve ego zayıflamasının genel nedeni kişinin kendi kendine verdiği değerin azalması ya da insanlardan aldığı davranışları değer kavramına tabi tutmasıdır genel olarak. E o zaman kendimize değer vermeye ve insanlarla ilişkilerimizde değer kavramının gereksinimini biraz kaldırmaya çalışsak yeterli. Değer kavramı ve ego sorununun devreye girdiği zamanları yakalamalı, farkında olmalı ve değiştirmek istemeliyiz her zaman.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Hikayedeki Seni Bul” Kitabının yazarı Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber