hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enfeksiyonlarda "mikroplazma" artışı

  Türkiye'de 7 yaş üstündeki çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu artışı var. Yaygınlaşmanın en büyük nedeni mevsimsel olsa da hastalığın antibiyotik tedavisiyle iyileşmeyen ve koronavirüse benzeyen belirtilere sahip mikroplazma enfeksiyonu olması endişe verici.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sinüziti andıran belirtilerle ortaya çıkıyor, üstelik antibiyotikle mücadele de yetersiz olunca haftalarca sürüyor.

  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli Profesör Doktor Alper Şener, Çin'de yoğun olarak görülmeye başlanan mikoplazma enfeksiyonunun Türkiye'de özellikle 7 yaş üstündeki çocuklarda etkili olduğuna dikkat çekti. “Yüz ağrısı baş ağrısı, öksürük gibi belirtilerle, bir ayı bulan rahatsızlık süreci var. Bu, bakteri ve virüs arası bir enfeksiyon. Şu anda Çin'de ve İngiltere devam eden bazı koronavirüs şüpheli olgular da çocuklarda özellikle 'mikoplazmaya yönelik bir tanı var. Bunların bir kısmının 'mikoplazma' olduğu, koronavirüs enfeksiyonu olmadığına yönelik geri bildirimler var.”

  Enfeksiyonlarda mikroplazma artışı

  Türkiye'deki çocuklar da ise mevsimsel bir solunum yolu enfeksiyonu tablosunun yanı sıra, ciddi bir kesiminin de 'mikoplazma' kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Şener, antibiyotik tedavisiyle iyileşmeyen, geç iyileşen solunum yolu enfeksiyonu bulgularında uzmanların takibinde olunması gerektiğini söylüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow