hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Geleceği öngörebilmek için ne yapmalı? | Video

  Beynimiz duygusal ve duygu dışı konularda doğru ya da yanlış bir denklem üzerine hesaplama yapıyor ve gelecek olasılığını çıkarıyor. İşte bu işi beynimizle birlikte ortak olarak yapmanın bize kazandırdığı en önemli şeyin bilinçli öngörüleri arttırmak mümkün.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayata sadece bir denklem sorusu olarak bakabilsek ve Limbik devriyelerini devre dışı bırakabilsek geleceği gerçeğe yakın öngörebiliriz.

  Giriştiğimiz işin gelecek olasılıkları, hayallerimizin ihtimal yüzdeleri ya da karşımızdaki insanın planlarını bile az çok okumak mümkün hale gelir. Ancak her koşulda beynin yanılma payını unutmamak gerekiyor. İşte bu da beynimizin bize verdiği olasılık ve buna göre verdiği bilginin her zaman doğru olmayabileceği sonucunun da altını çiziyor.

  Öngörülerinizin artması ve sağlamlaşmasını istiyorsanız en önce bunu yapan beyniniz ve duyularınızla uyumlanmanız gerekiyor. Doğru uyumlanma olana kadar ve olsa bile alacağınız sonuçlara da yüzde yüz pay biçmemek şart. Böylece beynin hata payını ve hayatın olasılıklarını da hep kabul etmeye de başlıyoruz.

  Beyin ve duyularla uyumlanma için güzel bir egzersiz önerisi var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Hikayedeki Seni Bul” Kitabının yazarı Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow