hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kahve üretimi kuşları olumsuz etkiliyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Araştırmalara göre bir fincanının 40 yıl hatırı olduğu kahve, kuş çeşitliliğini olumsuz etkiliyor. İşte Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah Üniversitesi'nde görevli Dr. Çağan Şekercioğlu'nun çalışması...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimi sabah uyanır uyanmaz yudumluyor, kimi gün boyu dinç kalabilmek için içmeden duramıyor. Özellikle Türk insanın kahveye ilgisi büyük. Peki, içtiğimiz kahvelerin üretimi canlıların yaşamını nasıl etkiliyor?Amerika Birleşik Devletleri Utah Üniversitesi'nden Dr. Çağan Şekercioğlu ve araştırma ekibi, bu soru üzerinden yola çıktı. Tam 12 yıl boyunca tropik kuşları inceledi. Ekip, doğrudan güneş ışığı alan açık tarlalar ile ormanlık alandakileri karşılaştırdı.

  Kahve, dünyanın tropik biyoçeşitlilik merkezlerinde en çok yetiştirilen tarım ürünü. Genellikle tropik bölgelerde ağaçlar kesilerek, direkt güneş ışığında yetişirtiriliyor. Çünkü böyle daha çok verim alınıyor. Doktor Çağan Şekercioğlu tam da bu noktaya dikkat çekiyor. Tropikal kuşların yoğun yaşadığı bu bölgelerde, kahve üretimi kuş çeşitliliği için tehdit oluşturuyor. Araştırmalara göre yağmur ormanlarındaki ağaçların gölgesinde tarımı yapılan kahvenin canlı çeşitliliğine zararı çok daha az. Ancak, üreticiler daha az verim aldıkları gerekçesiyle bu alanları çok fazla tercih etmiyor.

  Kahve bitkisinin neredeyse hepsi dünyanın en zengin ekosistemi olan tropik bölgelerde 10 milyon hektarda yetiştiriliyor. Dünya genelinde kahve üretiminden elde edilen kazanç yılda 173 milyar dolar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow