hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaygılı bağlanma ve ilişkiler | Video

  Kaygılı bağlanan kişinin beyninde hipokampusta buna neden olan anı aktiftir, Amigdala ise sürekli terkedilme kaygısı içerisindedir, hipotalamus hep “kurcala, emin ol, kovala” gibi komutlar verir ve nöral tanımlar sürekli karışmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaygılı bağlananın amigdalasında emin olmama durumunda sürekli bir kaçak oluşur ve ani duygu iniş çıkışları yaşar. En büyük etken değersizlik ve emin olamama halidir. Kaygılı bağlanan kişi için emin olmama ve değersizlikle tehlike baş göstermişse bu kişi holistik ve analitik bakışını, ne isteyip istemediğini ve tanımlarını yitirir.

  Kaygılı bağlanan kişi ilişkiyi kendi eliyle öldürür ve olay mahallini terk etmeyen katil gibi de asla ilişkiyi bitirmez. Kendi kafasında uzun yıllar savaşabilir ve hala geçmişindeki ilişkinin detaylarından emin olmaya çalışan cümleleri bile olabilir.

  Kaygılı Bağlanan ve kaçıngan bağlanan arasındaki farklar, kaygılı bağlanmanın nedenleri, kaygılı bağlananın ilişki dünyasındaki davranış ve çelişkileri, ne yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

  “Hikayedeki Seni Bul” Kitabının yazarı Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow