Irak'ta 'hipster' modası

Video: Irak'ta 'hipster' modası

Kürt bölgesel yönetiminin başkenti Erbil'de başlattıkları moda hareketiyle sosyal bir değişim planlayan 30 genç 'Centilmen buluşmaları' adı altında bir araya gelerek, ​'Bay Erbil' grubuyla kadın hakları konusunda da bölgede hakim olan geleneksel tavrı da değiştirmeyi amaçlıyor.

Iraklı gençler, başlattıkları moda hareketinin sosyal bir değişimi beraberinde getirmesini umuyor. Grup kendilerine, Kürt bölgesel yönetiminin başkenti olan Erbil'de kurulmuş olmalarından yola çıkarak, 'Bay Erbil' adını verdi.

​DEAŞ'la savaşın ön cephesi konumunda bulunan Erbil'de bir araya gelerek başlattıkları 'akım' ise son bir yıl içinde özellikle sosyal medyada kendisine büyük bir takipçi buldu.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, 'Centilmen buluşmaları' adı altında bir araya gelen grubun paylaştığı fotoğraflar birçoklarına batıdaki 'hipster' akımını hatırlatıyor.

​Dar kalıp takım elbise ve hipster akımının vazgeçilmezi olan özenle uzatılmış sakal 'Irak'ın ilk centilmen moda kulübünün' 30 üyesinin de kimliğinin bir parçası.

Her ne kadar bu akım batı kökenli olsa da 'Bay Erbil' grubu, modernite ile bölge kültürünü birleştirdiklerini söylüyor.

​Tarzlarını oluştururken, bölge kültüründe 'Efendi' olarak anılan ve şehirde en iyi kıyafetleri ile gezen 'toprak sahibi' sınıfından da esinlendiklerini belirtiyorlar.

Amaçları moda akımını duyurmak değil

'Bay Erbil'in tüm amacı bir moda akımını bölgede duyurmak değil. Grup, "kendileri gibi daha iyi bir hayat arayışındaki Kürt gençlerinin olduğunu, bulundukları coğrafya dışındaki dünyaya gösterme" amacı da taşıyor.

​'Bay Erbil' kadın hakları konusunda bölgede hakim olan geleneksel tavrı da değiştirmeyi amaçladığını açıklıyor.

Grup, her Perşembe yaptığı sosyal medya paylaşımında, kadınların toplumda daha aktif olmasına örnek gösterdikleri bir kadın kahramanı öne çıkarıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS