hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2024 Gadir Hum Bayramı ne zaman? Gadir Hum Bayramı nedir, gelenekleri neler?

  2024 Gadir Hum Bayramı ne zaman Gadir Hum Bayramı nedir, gelenekleri neler
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Her yıl çeşitli gelenekler ile kutlamaların gerçekleştiği Gadir Hum Bayramı için geri sayım sona erdi. 2024 yılında haziran ayına denk gelen bayramda anmalar yapıldı, dualar edildi, kutlamalar gerçekleşti. Peki, bu yıl Gadir Hum Bayramı ne zaman? 2024 Gadir Hum Bayramı gelenekleri nelerdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gadir-i Hum Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Gadir Hum Bayramı, Şii Müslümanlar tarafından Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramına ilaveten Hicri takvime göre Zilhicce Ayı'nın on sekizinci günü üçüncü bir bayram olarak kutlanır. Hz.Muhammed'in Hz. Ali'ye kendisinin halefi olarak tayin olduğu gün olarak ilan eden Aleviler, bugünü bazı ibadetler ile geçirirler.

  GADİR HUM NEDİR?

  "Gadir-i Hum Bayramı" Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)'in Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak biliniyor. Ali el-Mûrtezâ’nın Muhammed peygamber tarafından “Velâyet” makâmına atandığına (halef ilan ettiğine) inanılan bu gün, Hicri takvime göre Zilhicce Ayı'nın On Sekizinci günü “Gadir Hum Bayramı” olarak kutlanıyor.

  GADİR HUM BAYRAMI NE ZAMAN?

  Hazreti Muhammed'in Veda Haccı dönüşü Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı, Zilhicce ayının 18'nci gününde kutlanıyor. Bu özel gün bu yıl Haziran ayına denk geliyor. Gadir-i Hum Bayramı bu yıl 23 Haziran 2024 Pazar gününe denk geliyor.

  GADİR HUM BAYRAMI GELENEKLERİ

  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gadir-i Hum Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu günde sabahın erken saatlerinde türbelere akın eden vatandaşlar buralarda kurban keserek, büyük kazanlarda hazırlanan, içerisinde buğday-et karışımının olduğu 'Hirise' adı verilen güne özel yemeği hazırlıyor. Herkesin bir parça katkı sunduğu "Hirisi" başta dar gelirliler olmak üzere vatandaşlara dağıtılır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow