6 Ekim 2022 (bugün) resmi tatil mi? İstanbul’un kurtuluşu ne zaman, hangi gün?

6 Ekim 2022 (bugün) resmi tatil mi? İstanbul’un kurtuluşu ne zaman, hangi gün?

6 Ekim 2022 (bugün) resmi tatil mi? İstanbul’un kurtuluşu ne zaman, hangi gün?

İstanbul’un kurtuluşu kapsamında il genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleşecek. Etkinlikle İstanbul’un kurtuluşuna ilişkin süreç aktarılacak. Peki, İstanbul’un kurtuluşu ne zaman, hangi gün? 6 Ekim resmi tatil mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul’un kurtuluşu için önümüzdeki günlerde etkinlikler düzenlenecek. Peki, bu anlamlı günün denk geldiği tarih il genelinde tatil olacak mı?

6 EKİM RESMİ TATİL Mİ?

6 Ekim’le ilgili bir resmi tatil kararı bulunmuyor. Bu nedenle kamu kurumları normal çalışma düzenlerinde hizmet vermeye devam edecek. Yine okullar ve diğer kurumlar açık konumda olacaklar.

İSTANBUL’UN KURTULUŞU NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdi. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü.

Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Çanakkale'de bulunan İngiliz birlikleri General Harington'un emriyle savunma pozisyonu aldı.

İngiltere, Ankara Hükûmeti ile anlaşma yolları aramaya başladı. Ankara Hükûmeti İstanbul ve Çanakkale boğazlarının denetimini istedi. İngiltere başbakanı Lloyd George bu istekleri reddetti. Birliklere savaş pozisyonu alması emrini verdi. Fakat Harington ateş açılmaması emrini verdi. Türk birlikleri, İngiliz direnişi ile karşılaşmadan tarafsız bölgeye girerek Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlemeye başladı. Türklerle savaşılmasını istemeyen Winston Churchill'in başını çektiği bir grup bakan istifa etti.

Diğer taraftan İzmir'in Kurtuluşu'ndan sonra Damat Ferit Paşa 21 Eylül 1922'de ülkeden kaçtı. Mudanya Mütarekesi gereği Trakya topraklarının teslimi yapılırken Türkiye'yi temsil edecek kişi olarak Mustafa Kemal Paşa'nın isteği ile Refet Paşa; İstanbul komutanı olarak da Millî Müdafaa Umumi Katibi Selahattin Adil Paşa görevlendirildi. Refet Paşa, 19 Ekim tarihinde TBMM Muhafız Grubu'ndan 100 kişilik bir kuvvetle Gülnihal vapuru ile Mudanya'dan ayrılıp İstanbul'a geldi. Ardından "İstanbul Komutanı" sıfatıyla Selahattin Adil Paşa, 81. Alay ile İstanbul'a geldi. Refet Paşa ve Selahattin Adil Paşa'nın İstanbul'a gelmesine rağmen işgal sonlanmadı. Çünkü mütarekeye göre işgal kuvvetleri barış antlaşması imzalanmasından hemen sonra İstanbul'u boşaltacaktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.

6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

Mekke’nin fethi ne zaman gerçekleşti?

Mekke’nin fethi ne zaman gerçekleşti?