Son Dakika

Açık cezaevi izinleri Resmi Gazete detayı! CTE açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? 30 Kasım 2021

A A

30.11.2021 - 10:10 Son Güncelleme:

Binlerce mahkumu yakından ilgilendiren açık cezaevi izinleri ile ilgili süre bugün doldu. Sürenin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyordu. CTE açık cezaevi izinleri ile ilgili beklenen karar Resmi Gazete detayı ile netleşti. Peki, açık cezaevi izinleri uzadı mı, bitti mi? İşte Açık cezaevi izinlerinde son durum..

Açık cezaevi izinleri Resmi Gazete detayı! CTE açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? 30 Kasım 2021

30 Kasım tarihine kadar dışarıda kalma imkanına sahip olan mahkumlar, bu izin süreci hakkında henüz bir açıklama yapılmaması dolayısıyla gündemi yakından takip ediyor. TBMM'de gündeme gelen 5. Yargı Paketi içerisinde ele alınması beklenen CTE açık cezaevi izinleri, mahkumlar için kritik bir önem arz ediyor. Yasayla, cezaevlerindeki COVID-19 nedeniyle infazlarını evlerinde geçirenlerle ilgili de yeni düzenlemeye gidildi.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI?

TBMM Genel Kurulunda, 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. 30 Kasım’da sona erecek COVID-19 izinleri 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı. Resmi Gazete'de 30 Kasım tarihi itibariyle henüz yayımlanmadı. Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

Partilerin ortak önergesiyle kanun teklifine ihdas edilen maddeyle ceza infaz kurumlarındaki Kovid- 19 izinleriyle ilgili düzenlemede değişiklik yapıldı. Mevcut düzenlemedeki 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir' ibaresi, 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir' şeklinde değiştirildi. Buna göre; Koronavirüs salgını sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki Izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek.