Adel İsminin Anlamı Nedir? Adel İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adel İsminin Anlamı Nedir? Adel İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adel İsminin Anlamı Nedir? Adel İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adel ismi son zamanların en popüler isimleri arasında yer almaktadır. Almanca kökenli isimlerden biri olan Adel, sık kullanılması nedeniyle Türkçeye yerleşmiştir. Türkçe karşılığına bakıldığında ise asillik, soyluluk gibi anlamlar karşımıza çıkmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adel İsminin Anlamı Nedir?

Soylular ve asilzadeler manasına gelen Adel ismi, asillik ve yüksek mertebe anlamlarını da taşımaktadır. Ülkemizde genellikle kız bebekler için güzel anlamlar taşıması nedeniyle sıkça tercih edilen isimler arasındadır.

Adel İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Ülkemizde Kur’anı Kerim'de geçen isimleri koymayı tercih eden ve buna dikkat eden kişilerin sayısı oldukça çoktur. Çocuğuna Adel ismini koymayı düşünen ebeveynler Kur’an da geçip geçmediğini merak etmektedir. Ancak Kur’an-ı Kerim içerisinde Adel ismi hiçbir ayetinde yer almamaktadır. Buna rağmen İslami açıdan bu ismin çocuğa konulmasında herhangi bir olumsuz mana yer almamaktadır.

TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Almanca kökenli olan Adel ismi çok sevilen isimlerden biridir. Etkileyici anlamları ile birlikte Türkçe karşılığı nedeniyle büyük beğeni toplamaktadır. TDK sözlüğüne göre Adel isminin anlamı şu şekilde geçer;

- Soylu,

- Asil,

- Asillik ve soyluluk

Bu anlamları ile beraber kız çocukları için kullanılabilen alternatif isimler arasında yer almaktadır.

Adel İsminin Karakter Özellikleri

Türkiye’de yaklaşık 1500 adet Adel ismi kullanılmaktadır. Bu ismin karakter özelliklerine bakıldığında ise yine olumlu karşılıkları olduğu görülmektedir. Özellikleri arasında ise dışa dönük olmalarının yanı sıra sürekli neşeli olmaları da dikkat çekmektedir. Bununla birlikte karşılaştıkları engeller ile kolaylıkla başa çıkabilen kişilerdir. Sıcakkanlı ve insani kişilikleri ile tanınırlar. Duygularını belli eden, duygusal bir yapıya sahip olurlar.

 

Adel İsminin Kökeni Nedir?

Adel ismi Almanca kökenli bir isimlerden bir tanesidir. Türkçeye yeni dönemde geçmiş olsa da bu isim özellikle kız çocukları için sıkça kullanılır.